Who’s who?

Staff contact emails

If you wish to contact a member of staff, a full list of email addresses available here

Governors

Chair of Governers Mr W Harding- Co-opted Governor
Vice Chair of Governors Mrs H Argo – Co-opted Governor
Head of School Mr J Humphreys
Staff Governor Mr T Hodgson
Parent Governor Mrs J Burnell
Parent Governor Dr E Mason – Chair of Finance & Resources Committee
Parent Governor Dr H Mott – Chair of Achievement & Standards Committee
Parent Governor Mrs S Parslow – Chair of Behaviour & Safeguarding Committe
Local Authority Governor Mr M Amos
   
Co-opted Governor Mr G Davies
Clerk to the Governors Mrs J Moller

Senior Leadership Team

Headteacher Mr J Humphreys
Deputy Headteacher Mr H Southon
Assistant Headteacher Miss M Cave
Assistant Headteacher Mr A Francis-Black
Assistant Headteacher Mr  S Colebourne

Associate Headteachers

Associate Headteacher – Climate for Learning Ms G Maringo
Associate Headteacher – Literacy Ms J Jefferson
Associate Headteacher – Improving classroom learning Mr D Cook

Heads of House

Head of Pankhurst House Mr I Murdoch
Head of Stephenson House Mr A Thomas
Head of Turing House Mrs H Price
Head of Yousafazi House Miss E Andrews

Transition Learning Manager (Year 7)

Transition Learning Manager (Year 7) Mrs J Ball

Sixth Form

Head of Sixth Form/Assistant Headteacher Mr S Colebourne
Deputy Head of Sixth Form Mr T Hodgson

English Team

Associate Headteacher/Head of English  Ms J Jefferson
Head of Media Ms H Weatherson
Second in English Miss I Wild
Teacher of English Mrs S Lomax
Deputy Headteacher/Teacher of English Mr H Southon
Teacher of English Mr G Davies
Teacher of English Miss C Hughes
Teacher of English Mr B Court

Maths Team

Head of Maths Mr S Birtle
Teacher of Maths Mr T Astill
Teacher of Maths Miss R Hosey
Teacher of Maths Miss C Perry
Teacher of Maths Mr R Britton
Teacher of Maths Ms A Brown
Teacher of Maths Ms R Daniels
Numeracy Intervention Mentor Mr S Mullis

Science Team

Head of Science Miss Z Ivey
Teacher of Science/Head of Yousafzai House Miss E Andrews
Teacher of Science Mrs J Brooke
Assistant Headteacher/Teacher of Chemistry & Physics Mr A Francis-Black
Deputy Head of Sixth Form/Teacher of Chemistry Mr T Hodgson
Teacher of Science Mr K Arden
Teacher of Science Mr P Cullwick
Teacher of Science Ms S Pearce
Lead Science Technician Mrs A Helliar
Apprentice Science Technician Miss I Reid
   

Humanities Team

Head of Humanities & Head of History Miss E Schofield
Head of Pankhurst House and Head of Philosophy & Belief Mr I Murdoch
Head of Geography Mr A Mclean
Assistant Headteacher/Teacher of Humanities Miss M Cave
Teacher of Humanities Mr L Werndle
Teacher of Humanities Miss S Mullen
Teacher of Humanities Miss R Douglass
Teacher of Psychology Ms J Lee

Physical Education Team

Head of PE/Associate Headteacher Mr D Cook
Second in PE Miss G Ball
Teacher of PE/Head of Turing House Mrs H Price
Teacher of PE/Head of Stephenson House Mr A Thomas
Teacher of PE Ms  R Wilsher

Design, Art and Technology Team

Head of DAT Mr S Simmons
Head of Art Ms E Tallis
Teacher of Art Mrs R Cameron
Head of Food Mrs C Butler
Second in DAT Mr G Fey
Teacher of DAT Ms T Gudonis
Teacher of DAT Mrs K Hobley
Hospitality & Catering Subject Lead Mr P Mingo-West
Technology Technician Mr L Dawson
DAT Technician Mrs A Clark

Performing Arts Team

Head of Performing Arts Mrs L Collins
Head of Music Mrs A Adams
Drama Teacher Mr J Hutchens

Information Technology/Business Team

Head of ICT & Business Studies Mr S Colebourne
Teacher of Business Studies Ms H Gardener
Teacher of Business Studies & ICT Mrs H Shephard

Modern Foreign Languages Team

Head of MFL/Associate Headteacher Mrs G Maringo
Teacher of MFL Miss C Aubret
Teacher of MFL Ms C Kenyon

Inclusion Team

Deputy Headteacher/SENCO Mr H Southon
Inclusion Manager Mrs C Rushworth
Transition Learning Manager Mrs J Ball
Student Counsellor Mrs L Fenton
Attendance Officer Ms J Morris
Ready to Learn Co-ordinator Ms D Richards
Engage Centre Leader Mrs E Robinson
LSA Mrs L Skeates
LSA Mrs S Thomas
LSA Mrs C Wilson

Careers and Work-Related Learning Advisor

Careers and Work Related Learning Advisor Ms S Gardiner

Administration Team

Headteacher’s PA/Operations Manager/EVC Mrs J Moller
Administrative Assistant Mrs J Kearsley
Clerical Assistant Mrs C Price
Administrative Officer Mrs B Williams
Visitor Receptionist Mrs G Woods
Reprographics Technician Mr J Shah
Student Support Assistant Ms N Grocock

Data/Examinations Team

SIMS Data/Cover Manager Mrs D Kilgallon
Exams Officer Mr A Nethercote
Cover Supervisor Ms J Cattani

Finance Team

Finance Manager Mrs K Farrell
Finance Assistant Mrs S Gibbard

Human Resources

HR Manager Mrs S Shelley

Marketing and Publicity

Marketing and Communications Advisor Miss A Burton

Site Team

Site Operations Officer Mr M Parsons
Deputy Site Supervisor Mr J Pritchard
Caretaker Mr N Austin
Evening Caretaker Vacancy
Gardener Mrs M Harvey

IT Team

ICT Technician Mr S Knights

Library

School Librarian Ms L Wyld
   

Hospitality and Catering Team

Hospitality and Catering Subject Manager Mr P Mingo-West
Training Restaurant Head Waitress/Front of House Ms L Goodwin
Training Restaurant Chef Vacancy
School Cook Ms S Sharp
Catering Assistant Mrs D King
Catering Assistant Mrs C Mobbs
Catering Assistant Miss L Punter